A világ legnagyobb, független, nemzetközi természetvédelmi szervezetének hazai tagja, a WWF Magyarország 2013 óta fogad Pioneerokat a PiP program keretében. Olvassátok el a tapasztalataikat!
Kérem röviden mutassa be a WWF Magyarország szervezeti profilját - tevékenységi kör, munkatársak jellemzően milyen szakemberek, hány alkalmazott, “szervezeti kultúra”
A WWF Magyarország a világ legnagyobb, független, nemzetközi természetvédelmi szervezetének, a WWF hálózat részeként, elsősorban Magyarországon, valamint a környező országokban (Románia, Szerbia, Szlovákia, Bulgária, Ukrajna, Ausztria stb.) regionálisan, non-profit alapítványként működik.
A küldetésünk egy olyan jövő megteremtése, amelyben az emberiség és a természet harmóniában él egymással. Célunk a biológiai sokféleség megőrzése, a környezeti szennyezések csökkentése, a természeti erőforrások hosszútávon fenntartható használatának elősegítése és a megújuló energiaforrások használatának ösztönzése. Tevékenységünk és projektjeink jellemzően 3 terültre összpontosulnak, melyek az erdők, a vizes élőhelyek, valamint az éghajlatváltozás és energia. Ezen felül környezeti neveléssel és különféle kommunikációs kampányokkal igyekszünk elérni a lakosság szélesebb köreit is.
Jelenleg 36 állandó alkalmazottunk van, szakembereink többsége természettudományos, vagy közgazdasági, valamint kommunikációs végzettséggel rendelkezik.
Idén magyar és nemzetközi szakértőket is fogadtak az irodájukban. Mi motiválta Önöket a Pioneers into Practice programban való részvételre?
A non-profit világ megkerülhetetlen velejárója, hogy a szervezetek többsége emberi erőforrás hiánnyal küzd. Ezt az önkénteseink és gyakorlatosaink révén igyekszünk enyhíteni. A PiP program óriási előnye, hogy olyan szakértők érkeznek hozzánk, akiknek vagy már van az éghajlatváltozás és energia területén bizonyos szaktudásuk, vagy egyszerűen csak nagyon elkötelezettek a téma iránt. Ilyen emberekkel sokkal könnyebben és hatékonyabban tudunk együtt dolgozni, miközben lehetőségünk van tapasztalatcseré, adott esetben új kapcsolatok létesítésére is.
Milyen feladatot bíztak a Pioneerra (Kérem válassza ki az érdekesebb projektet, de szívesen látjuk akár mindhárom projektjükkel kapcsolatban a véleményét)? Terveznek esetleg további együttműködést?
A Pioneerok munkatervének kialakításakor mindig figyelembe vesszük a hátterüket, érdeklődési körüket és ezek mentén igyekszünk olyan projektekbe bevonni őket, ami mind a kettőnk számára hasznos.
Egyik Pioneerunkat egy EU által finanszírozott Central Europe Programme keretein belül megvalósuló pályázatunkba vontunk be, melynek célja az volt, hogy 8 ország 9 mintarégiójára készítettünk el megújuló energiára alapuló energiastratégiát. A Pioneer feladat az volt, hogy segítsen nekünk ezeknek a régióknak a megismerésében és gyűjtsön energetikai adatokat, mindezekből pedig vonjon le következtetéseket, mutasson rá az összefüggésekre.
Egy másik Pioneerunktól azt kértük, hogy nézze meg a régió (CEE országok) top 50 vállalatának éves-, CSR-, és fenntarthatósági jelentéseit, és értékelje, hogy mennyire hangsúlyos bennük a klímaváltozás, van-e bennül szó alkalmazkodásról, ill. vízzel kapcsolatos kockázatok kezeléséről.
Szorosabb együttműködést nem terveztünk, de a kapcsolatot igyekszünk hosszútávon is fenntartani a Pioneerokkal.
Milyen eredménnyel járt a Pioneer WWF-nél töltött egy hónapja?
Eddig az össze Pioneer nagyban segítette a projektjeinket. Egyrészt ki tudtunk adni olyan feladatokat – főleg információgyűjtési, kutató jellegűeket – melyekre nekünk nem lett volna időnk, ám a projektet nagyban segítették. Másrészt saját szorgalmuknak, vagy saját kapcsolataiknak köszönhetően egyéb plusz információkhoz is hozzájuthattunk. Az eredményeiket egy jelentés formájában is megkaptuk, így azok a későbbiekben is felhasználhatóak, nem vesznek el.
Mik voltak a legjobb tapasztalatok?
Már több éve veszünk részt a programban, mindegyik Pioneer nagyon nyitott és aktív volt az itt töltött egy hónap alatt. Ennek megfelelően nem csak szakmailag tudtunk könnyen együttműködni, de a legtöbbjükkel barátként váltunk el, sokukkal azóta is tartjuk a kapcsolatot. Volt, akivel főző délutánt tartottunk az irodában – egy olasz Pioneer megtanított minket eredeti olasz pizzát készíteni -, míg másokat körbevezettünk Budapesten.
Mit javasolnak a leendő hostoknak?
Azt, hogy legyenek nyitottak és ne sajnálják az időt arra, hogy foglalkozzanak a Pioneerokkal, mert megéri a befektetett energia!