Besenyei Mónika - Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Tudományszervező Központ vezető és Fenntarthatósági tanácsadó. Ezen kívül a Budapesti Corvinus Egyetemen vagyok PhD hallgató.
Miért éppen Birmingham? Valenciában még a tengerben is lehet fürdeni ilyenkor, szinte nyár van?
Aki ismer az tudja, hogy ez pedig nyomos érv, mert én igencsak melegkedvelő vagyok. Ennek ellenére mégis tudatosan döntöttem amellett, hogy West Midlandsbe szeretnék menni. Egyrészt megérzés volt, másrészt pedig nagyon alaposan áttanulmányoztam és szűrtem a lehetséges hostok listáját. Bevallom ez is nagyon izgalmas része volt a programnak. Akkor is, amikor a hazai fogadószervezetek között kellett megjelölni az 5 legszimpatikusabbat, ami szakmailag a legérdekesebb kihívásnak ígérkezett, és akkor is, amikor a nemzetközi placement volt a tét.
Nagyon boldog voltam, amikor megtudtam, hogy az Innovation Birmingham nevű szervezethez mehetek, akik a West Midlandsi PiP koordinátorok. Azután hogy itthon a PannonPRO-nál voltam gyakorlaton még érdekesebb volt, hogy vajon hogy működnek „kint” a dolgok.
Már csak az volt hátra, hogy az itthoni munkahelyi vezetőimmel egyeztessem az időpontokat, hogy 4 (5) hétre kivonhassam magam a hazai használatból. Ez közel sem könnyű dolog (valószínűleg egyetlen Pioneernek sem) annak, aki dolgozik. Szerencsére megkaptam a támogatást, és szeptember végén megkezdtem a munkát Birminghamben.
Előtte is ezt gondoltam, de így utólag még inkább az a véleményem, hogy ez egy olyan lehetőség, amiből mindenki pontosan azt hozhatja ki, amit szeretne. Kicsit bővebben ez azt jelenti, hogy minden adott arra, hogy 4 hetet ismerkedéssel, szakmai és baráti kapcsolatok bővítésével, ismeretszerzéssel… és, nos igen… igény szerinti mennyiségű szórakozással töltsön az ember.
Koromból és jelenlegi érdeklődésemből adódóan én most nem a bulira helyzetem a hangsúlyt, hanem nagyon szerettem volna minél többet megtudni arról, hogy miként is működik a Climate-KIC az Egyesült Királyságban. Biztosan a szerencsének is nagy szerepe volt abban, hogy remek csapatba kerültem, és lehetőségem volt több izgalmas projektben is részt venni. Azt tapasztaltam, hogy mindenki rendkívül nyitott volt, és szívesen beszélgetett és osztotta meg velem a véleményét és az ötleteit fenntarthatósági témában. Nagyon érdekelték őket a magyarországi tapasztalatok és az, hogy az egyetem ahol dolgozom, miként működik. Nyitottak voltak a közös programokra, és az együttműködés egyéb formáira is. Én nagyon komoly sikernek érezném, ha a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen Climate-KIC-es programokat lehetne indítani, és minél többen kaphatnának magyar vagy angol nyelven ilyen képzéseket.
Számomra a PiP program minden olyan gyümölcse beérett, amit csak reméltem. Remekül éreztem magam, izgalmas emberekkel ismerkedhettem meg, rengeteg új szakmai tapasztalattal gazdagodtam, és megtöltöttem a kosaramat mindazokkal a lehetőségekkel, amiket hazahozva remélem, hogy sikerül minél több helyen elültetnem klímaváltozással kapcsolatos ismeretek iránti vágyat.